První koloběžka

Zpět do magazínu

Máte doma dítě ve věku 2 a více let a přemýšlíte o vhodném vozítku pro něj? Nevíte ovšem podle čeho nejlépe vybrat, nebo jste mu již pořídili dětské jízdní kolo, ale jízda na něm ho nebaví? Nejste v tom sami. Nabízíme vám proto řešení.

 
Ideální výrobek pro věk od 4 let a především pro zábavu je koloběžka. Je lehčí a obratnější než dětské kolo a nikdo vás (resp. vaše dítě) do výkonu tlačit nebude. Nabídka je obrovská, je tedy třeba opět se zorientovat a správně rozhodnout.

Nejmenší a nejlehčí jsou skládací hliníkové koloběžky s polyuretanovými kolečky. Snadno se přenášejí a převážejí, pro jejich malá kolečka je ale třeba hledat vhodný terén. Vhodné jsou například do skate parků a města.

Lepší jízdní vlastnosti pro jakýkoli terén nabízí větší stroje s nafukovacími pneumatikami. Jsou vhodné pro delší trasy i vyjížďky do přírody, užijete si s nimi i rychlou jízdu. Kvalitní a správně seřízená koloběžka jede totiž prakticky sama.Dalšími důležitými parametry pro výběr jsou

-brzdy
Budete-li jezdit pouze ve městě, stačí vám zadní nášlapná brzda. Pokud se však chystáte do kopcovitých terénů, zvažte kotoučové nebo tvz. V-brzdy. Většina turistických koloběžek jej však těmito brzdami již vybavena.

-dobře nahuštěné pneumatiky
A také platí pravidlo: čím větší kola, tím snazší jízda s lepší setrvačností a lepším přejížděním překážek. U dětských koloběžek by však průměr ráfků neměl přesahovat 20 palců.

-nosnost
Nosnost koloběžky musí být vyšší než hmotnost dítěte. Nic se ale nemá přehánět. Je totiž také dobré, když je dítě schopno svou koloběžku unést.

-správná výška stupátka nad zemí
Ideální výška stupátka by měla dosahovat 5 – 6 cm nad zemí. Pokud dítě stojí příliš vysoko, zbytečně se namáhá. S příliš nízko nastaveným stupátkem se zase hůře přejíždějí nerovnosti a překážky.Při výběru si rovněž ověřte možnost výškového nastavení říditek. Koloběžka poroste spolu s dítětem a kvalitní stroj mu bude věrným a spolehlivým partnerem po mnoho let.
Stejně jako u cyklistiky platí, že by děti nikdy neměly na koloběžku vyrazit bez kvalitní cyklistické helmy. Nic se nezkazí ani použitím dalších chráničů, například loketních a kolenních.

Zpět do magazínu