Kolo nebo odrážedlo?

Zpět do magazínu

Jaké vybrat první vozítko pro Vaše dítko? Poradíme Vám.

Přemýšlíte, jaký dárek pořídit svým dětem či vnoučatům? A chcete něco užitečného, ne jen další hračku do počtu? Pořiďte kolo nebo odrážedlo. Poradíme Vám, jaké vybrat.

 

Tak či tak, nejdůležitější je, aby dítě na vozítko již bylo dost staré a jízda na něm jej bavila. Pokud byste vybrali nevhodně, dítě nejenže jízda nemusí bavit, ale dokonce může být frustrujícím zážitkem. A z takového dárku pak nemá radost nikdo.

Odrážedlo

Je nejvhodnější pro děti zhruba od 2 let. Dětská odrážedla jsou poměrně nová zařízení, které například prarodiče nemusí znát. Proto v dobré víře mohou koupit dítěti rovnou kolo se šlapátky, do kterého dítě ještě nedorostlo a nemá na něj patřičné schopnosti.

Odrážedlo má oproti kolu nízkou hmotnost a tak se s ním dítěti dobře manipuluje. Na odrážedle si dítě také dobře natrénuje rovnováhu a následný přechod na klasické kolo je tak mnohem jednodušší. Odrážedla mají nastavitelná sedadla, některá i řídítka. Může Vám tedy posloužit až do 5 let věku dítěte.

Dětské kolo

Zhruba od 4 let věku dítěte je možné již dítěti bez problémů pořídit klasické kolo a pokud má předchozí zkušenost z odrážedla, nemělo by mít žádný problém na něm začít bez problémů jezdit. Důležitým parametrem při výběru je váha kola. Pro dítě je vhodné lehčí kolo, se kterým se mu bude dobře manipulovat. Doporučujeme tedy hliníkovou konstrukci.

Nezapomínejte také na bezpečnost. Důležitým komponentem na kole je především kvalitní brzda a celkové provedení kola. Nevybírejte podle ceny, raději si nechte poradit. A ať už se dítě na kole veze, odráží či šlape, vždy musí mít perfektně padnoucí helmu.

A jak již bylo řečeno: pro dítě musí být jízda hlavně radost.

Zpět do magazínu